O nás

Naše vinařství
Vlastníme a provozujeme dvě vinařství: Vinařství Chateau Mělník v prostorách mělnického zámku a Chateau Rousset ve francouzském regionu Bordeaux.

Chateau Mělník 
Zámek leží přímo nad soutokem Labe a Vltavy a je dominantou regionu. Přímo pod zámkem se nachází jedna z nejznámějších českých vinic.
V okolí Mělníka měla první vinice založit sv. Ludmila, babička sv. Václava, která se narodila na zdejším hradišti.

Roku 1274 byl Mělník povýšen králem Přemyslem Otakarem II. na město.

Císař a král Karel IV. prohlásil Mělník královským věnným městem, daroval ho českým královnám. Zasloužil příchod nových odrůd z Burgundska a zvelebil mělnické vinařství. Doba panování císaře Karla byla zlatou érou pro zdejší vinaře. Mělník se stal centrem českého vinařství. Odsud se hlavně červené víno dováželo pro českého krále na Pražský hrad.

Historie knížecího rodu Lobkowiczů se na Mělníku píše od roku 1753.

Majitel panství, kníže Jiří Kristián z Lobkowicz (1835–1908) se zasloužil o vybudování vinice sv. Ludmily, nacházející se přímo pod zámkem. Vinice je dodnes osázena burgundskou révou a dává Mělníku jeho typický vzhled.

Největšího rozkvětu dosahuje zámecké vinařství v době, kdy byl majitelem panství JUDr. Bedřich, kníže z Lobkowicz (1881–1923). Ten v roce 1896 zavedl výrobu šumivého vína, sektu Chateau Mělník, jehož výrobu znal z francouzské vinařské oblasti Champagne. Bedřich nechal v roce 1909 vybudovat pod zámeckým nádvořím nový sklep, jež nese jméno sv. Josefa.

Roku 1948 byl na celý Lobkowiczký majetek včetně zámeckého vinařství uvalena státní správa.

V roce 1992 byl majetek v rámci restitucí opět vrácen do rukou rodu Lobkowiczů. Tehdy sedmasedmdesátiletý restituent kníže Otakar Lobkowicz převedl majetek na svého syna Jiřího Jana Lobkowicze, který v současné době žije na zámku v Mělníce.

Majitel obnovil tradici zámeckého vinařství v roce 2009, po rekonstrukci sklepa sv. Josefa. V tomto roce byla vrácena výroba vína zpět do zámeckých sklepů, které jsou situované ve 3 podzemních podlažích s plochou téměř 2 000 m2.

Chateau Rousset
Chateau Rousset byl založen v roce 1631. Objekt se nachází v Bourgu, ve vinařské oblasti Bourg a Blaye, jedné z nejstarších vinařských oblastí v Bordeaux.

Od roku 2017 je Château Rousset součástí skupiny společností Lobkowicz.

V roce 1866 ve vydání „Châteaux de la Gironde“, jehož autorem byl Edouard Guillon, je Chateau Rousset označován jako „… nejznámější vinařství v Bourgu“.

Vína vyráběná v Chateau Rousset byla od roku 1868 do počátku 21. století hodnocena Charlesem Cocksem v „Bordeaux et ses vins“ (Cocks et Féret) jako „premier cru bourgeois“. 

Vína z Chateau Mělník
Po obnově téměř 20 hektarů vinic je plánována celková roční produkce zhruba 100 000 lahví vína a 10 000 lahví sektu.

Hlavní portfolio tvoří známková vína, z nichž nejznámější a tradiční je sekt Chateau Mělník a víno Ludmila – bílé a červené, v originální lahvi -  kalamář.

Klasická červená odrůdová vína jsou Pinot Noir a Saint Laurent, z bílých odrůdových vín jsou to Rheinriesling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Gewürztraminer a Solaris.

Na celkem 32,6 ha mělnické vinařské oblasti pěstujeme tyto odrůdy vinné révy:​

Bílé: Pinot Blanc, Pinot Gris, Chardonnay, Rheinriesling, Müller Thurgau, Gewürztraminer, Solaris, Hibernal a Malverina

Modré: Pinot Noir, Saint Laurent a Dornfelder  


Vína z Chateau Rousset 
Po obnově téměř 10 hektarů vinic je plánována celková roční produkce zhruba 90 000 lahví vína. Do budoucna plánujeme ještě vysadit 5 hektarů vinic a vedle červených a bílých vín chceme nabídnout ještě růžové víno.

Na celkem 22,7 ha ve vinařské oblasti AOC Côtes de Bourg pěstujeme tyto odrůdy vinné révy:

Bílé: Sauvignon Blanc

Modré: Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Malbec

 
Zpět do obchodu